

Джафар Панагі повернувся до Ірану з головним призом Канн. Шанувальники зустріли його з квітами. Офіційні медіа проігнорували
Джафар Панагі — один з найталановитіших та найсміливіших режисерів сучасності. Вперше за багато років він отримав можливість виїхати за межі Ірану на Каннський кінофестиваль зі своїм новим фільмом "Це була лише випадковість", отримав там Золоту пальмову гілку й замість того щоб залишитися в набагато привітнішій Європі повернувся назад до Тегерана. В аеропорту столиці його зустріли прихильники.
Втім, факт отримання престижної кінопремії спричинив дипломатичний скандал між Іраном і Францією.
У понеділок вранці Панагі прибув до Міжнародного аеропорту імені Імама Хомейні в Тегерані, де його зустріли аплодисментами. На кадрах із соцмереж видно, як він обіймає друзів і прихильників, які дарують йому квіти.
Le réalisateur Jafar Panahi de retour en Iran après avoir remporté la Palme d'or à Cannes: une femme scande «femme vie liberté» à son arrivée à l'aéroport @femmeazadi pic.twitter.com/g3IerluAvD
— L'important (@Limportant_fr) May 26, 2025
Тим часом у соцмережах спалахнула суперечка після того, як міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро назвав перемогу Панагі "жестом спротиву проти гніту іранського режиму" в дописі на платформі X. Це, своєю чергою, викликало роздратовану реакцію з боку Тегерана.
"Я не є експертом у сфері мистецтва, але ми вважаємо, що мистецькі події та мистецтво загалом не повинні використовуватися для досягнення політичних цілей", — лицемірно заявив речник МЗС Ірану Есмаїл Бакаеї, забувши, що мистецтво завжди було політичним й завжди було способом боротьби із такими відсталими та агресивними режимами як іранський.
Панагі зміг поїхати до Канн, щоб представити свій потайки знятий фільм, після того, як двічі потрапляв до в’язниці за "пропаганду проти держави" і понад 14 років перебував під забороною на зйомки фільмів, спілкування з пресою та виїзду за кордон. За ці 14 років сміливий режисер потайки зняв 6 фільмів та один сегмент в антології. Й зміг передати їх на "велику землю". За що власне й був ув'язнений.
Фільм "Це була лише випадковість" розповідає про групу колишніх політичних в’язнів, які викрадають чоловіка, вважаючи його своїм колишнім допитувачем й катом. Як розповів сам режисер в інтерв’ю Variety, стрічка була натхненна його власним досвідом перебування у в’язниці в Ірані.
Повертаючись до нагород, Панагі можна назвати одним із найтитулованіших режисерів сучасності. Він зібрав головні нагороди головних кінофестивалів західного світу: "Золотий ведмідь" у Берліні за "Таксі" (2015), "Золотий лев" у Венеції за "Коло" (2000), "Золота пальмова гілка" в Каннах. На два попередні фестивалі Панахі не зміг потрапити через заборону, яку було знято у квітні 2023 року.
Іранські ЗМІ здебільшого проігнорували перемогу режисера на Каннському кінофестивалі. Хоча державне агентство IRNA опублікувало новину з фотографією Панагі та заголовком: "Найбільший кінофестиваль світу вписав нову сторінку в історію іранського кіно", інформація про його перемогу не з’явилася на сайтах провідних англомовних іранських видань, таких як Tehran Times та Iran Daily.
Нижче промоційний кліп з фільму "Це була лише випадковість".