Оголошено перші шортлисти "Оскара". В документальній категорії український фільм. Загалом лідирує Netflix
У вівторок Академія оприлюднила 10 шортлистів для 97-ї премії "Оскар" в таких категоріях: "Найкращий міжнародний повнометражний фільм", Найкращий повнометражний та короткометражний документальний фільм, "Найкраща оригінальна пісня", "Оригінальна музика", "Макіяж та зачіска", "Візуальні ефекти", "Звук", анімаційні та художні короткі метри.
Голосування відбулося минулого тижня. В кожній категорії голосували профільні спеціалісти саме в цій категорії.
Першочергово нас цікавить позиція "Найкращий документальний повнометражний фільм", оскільки до неї, поки що мова йде тільки про шортлист з 15 назв, вдалося потрапити "Порцеляновій війні" режисерів Слави Леонтьєва та Брендана Белломо. У фільмі розповідається про подружжя художників, які у 2014-му втекли від РФ з Криму до Харкова, щоб через вісім років росіяни наздогнали їх і там. Один з митців, Слава Леонтьєв, став ще й співрежисером. Це дійсно гідна робота, поетична та конкретна водночас, наповнена красою мистецтва та безапеляційним спротивом агресії. Той факт, що серед авторів стрічки є іноземці (виробництво копродукційне: Україна, США, Австралія) додає шансів фільму потрапити до фінального списку номінантів.
В короткометражній документальній категорії є також привід для радості: стрічка "Одного разу в Україні" режисерів Бетсі Вест й Тетяни Ходаківської про те, "як діти в Україні виживають під гнітом російської військової машини, мішенню якої стали вони та їхні родини" також потрапила в шорлист з 15 картин.
15 — цифра здається велика, але в повнометражній категорії на першому етапі було 169 фільмів, з яких обрали ті самі 15. А в короткометражній — 104 стрічки.
Це перший крок на шляху до "Оскара". Тепер учасникам перегонів треба активно працювати, щоб їхні фільми потрапили до списку з п’яти фінальних номінантів (й тут як раз повинні включитися іноземні продюсери "Порцелянової війни").
Загалом, принаймні поки що, справи йдуть найкращим чином у Netflix. Стрімінг отримав 15 згадок у дев’яти категоріях: три місця з 15 у шортлисті найкращих документальних фільмів (“The Remarkable Life of Ibelin”, “Daughters” й “Will & Harper”) й шість слотів для французької заявки на "Оскар" фільму “Емілія Перес”, який створювався під крилом Netflix. Мюзикл Жака Одіара потрапив в шорлисти в категоріях: "Міжнародний повнометражний фільм", "Найкраща оригінальна пісня" (тут одразу дві композиції), "Оригінальна музика", а також "Макіяж та зачіска" й "Звук". Не треба забувати, що картину просувають й у не технічних категоріях, як то "Найкращий фільм", режисура, сценарій, акторські номінації.
У одного з улюблених серед американців цьогорічних фільмів "Wicked" поки що чотири згадки: "Оригінальна музика", "Макіяж та зачіска", "Звук", "Візуальні ефекти".
По три згадки в шортлистах отримали два сиквели: "Дюна: Частина друга" від Warner Bros. ("Макіяж та зачіска", "Звук", "Візуальні ефекти") та "Гладіатор II" від Paramount ("Оригінальна музика", "Візуальні ефекти", "Звук").
Номінанти в цих 10 категоріях разом зі всіма іншими категоріями будуть оголошені 17 січня 2025 року (пізно ввечері по українському часу).