

Кейт Буш, Деймон Албарн та Енні Ленокс та ще 1000 артистів записали мовчазний альбом на знак протесту проти ШІ
Понад 1000 музикантів, зокрема Кейт Буш, Деймон Албарн та Енні Леннокс, випустили мовчазний альбом на знак протесту проти планів уряду Великої Британії дозволити компаніям, які займаються розробкою штучного інтелекту використовувати захищені авторським правом роботи без їхнього дозволу.
Записи тиші в музичних студіях і концертних залах, зібрані в альбом під назвою "Is This What We Want?" ("Цього ми хочемо?"), були випущені як попередження про загрозу для музикантів через запропоновані зміни в законодавстві, що стосується авторського права.
За словами британського композитора та колишнього керівника ШІ-компанії Еда Ньютон-Рекса, ідея альбому полягає в тому, щоб показати, який вплив на життя артистів матиме реалізація урядових планів.
"Ця пропозиція уряду фактично передасть усе життя і творчість британських музикантів компаніям зі штучного інтелекту безплатно, дозволяючи їм експлуатувати музику, щоб витіснити самих музикантів", – заявив він й продовжив: "Це не просто катастрофа для артистів – це абсолютно непотрібний крок. Великобританія може бути лідером у сфері ШІ, не знищуючи при цьому свої провідні творчі індустрії".
Проєкт є частиною протесту проти урядової ініціативи, яка дозволить компаніям зі штучного інтелекту навчати свої алгоритми на роботах творчих людей у межах нової норми про винятки в законодавстві з авторського права. У пропозиції також передбачена можливість "відмови" від участі, але критики назвали цей механізм несправедливим та нежиттєздатним.
Альбом містить 12 записів, у створенні яких взяли участь понад 1000 артистів, зазначених як співавтори. Індивідуальні автори кожного з «мовчазних» треків не вказані, але відомо, що один із них записала Кейт Буш у своїй студії.
"Чи почують наші голоси в музиці майбутнього?" – запитує Буш.
Серед зазначених співавторів також Торі Еймос, Біллі Оушен, The Clash, оскароносний композитор Ганс Ціммер. Назви треків на альбомі складаються в послання: "Британський уряд не повинен узаконювати музичне піратство в інтересах ШІ-компаній".
Прибуток від альбому, доступного на стримінгових платформах, зокрема Spotify, буде передано благодійному фонду Help Musicians.
Дискусія навколо використання штучним інтелектом захищених авторським правом творів пов’язана з принципом роботи цих технологій.
Моделі ШІ, які стоять за такими системами, як ChatGPT, генератор зображень Stable Diffusion і музичний інструмент Suno, навчаються на величезних обсягах даних з інтернету, розпізнаючи в них закономірності. Це дозволяє їм прогнозувати наступне слово в реченні, створювати реалістичні зображення або генерувати правдоподібний звук.
Проте використання романів, музичних треків, газетних статей, фотографій, мистецьких творів та інших об’єктів авторського права без дозволу спричинило хвилю судових позовів від письменників, видавництв, музичних компаній і художників.
Реліз альбому заплановано на вівторок, щоб збігтися з завершенням урядових консультацій щодо змін у законодавстві про авторське право, де пріоритетним варіантом наразі є дозвіл для AI-компаній використовувати захищені роботи без дозволу.