Режисер Мохаммад Расулоф втік з Ірану. Його хотіли ув'язнити на 8 років. Новий фільм автора покажуть в Каннах
Про це повідомляє Variety. Іран — теократична диктатура, в рамках якої держава найжорстокішим чином карає будь-який прояв свободи особистості. У країні розповсюджена смертна кара, багато людей переслідуються, сидять у в'язницях та гинуть в поліційних відділках. Втім, багато іранців, всупереч ризикам, продовжують не мовчати, а боротися.
Серед них є й режисери. Наприклад, відомий Джафар Панагі ("Таксі"), якому у 2010-му уряд Ірану заборонив знімати та посадив під домашній арешт. Відтоді Панагі таємно зробив декілька чудових фільмів про стан речей в Ірані, нелегальними методами передав їх за межі країни та виграв купу призів на міжнародних фестивалях.
Хмари над його другом та ще одним важливим режисером Мохаммадом Расулофом ("Зла не існує") почали згущуватися також у 2010 році, коли той отримав шість років в'язниці за зйомки фільму без дозволу. Режисер відсидів тільки рік. Втім, у 2020-му його також ув'язнили: знову на рік та знову за зйомки фільмів без дозволу.
Напередодні прем'єри нової стрічки Расулофа "Насіння священного фігового дерева" в Каннах режисера вирішили "закрити" вже серйозно: суд дав йому вісім років. Що не дивно, адже синопсис "Дерева" звучить так: "У центрі сюжету – Іман, суддя-слідчий у Революційному суді в Тегерані, який бореться з недовірою та параноєю, коли загальнонаціональні політичні протести посилюються, а його пістолет таємничим чином зникає".
Зараз же стало відомо, що Расулоф таємно покинув Іран та наразі перебуває десь у Європі.
Ось частина заяви режисера, яку він опублікував після того, як виїхав з батьківщини: "Я прибув до Європи кілька днів тому після довгої та складної подорожі. Приблизно місяць тому мої адвокати повідомили мені, що мій вирок у вигляді восьми років позбавлення волі підтверджено апеляційним судом і буде виконано в найкоротші терміни. Знаючи, що дуже скоро стане відомо про мій новий фільм, я знав, що до цих восьми років, без сумніву, буде додано новий термін. У мене не було багато часу, щоб прийняти рішення. Мені довелося вибирати між в'язницею і виїздом з Ірану. З важким серцем я вибрав заслання. Ісламська Республіка конфіскувала мій паспорт у вересні 2017 року. Тому мені довелося таємно покинути Іран.
Звичайно, я виступаю рішуче проти несправедливого рішення проти мене. Однак судова система Ісламської Республіки винесла стільки жорстоких і дивних рішень, що я не вважаю своїм правом скаржитися на свій вирок. Смертні вироки виконуються, Ісламська Республіка вбиває протестувальників і активістів громадянських прав. Важко повірити, але зараз, коли я пишу це, молодий репер Тумадж Салехі утримується у в’язниці та засуджений до смертної кари. Масштаби та інтенсивність репресій досягли такої жорстокості, коли люди щодня чекають новин про ще один жахливий злочин уряду. Злочинна машина Ісламської Республіки постійно і систематично порушує права людини.
До того, як спецслужби Ісламської Республіки були поінформовані про виробництво мого фільму, кілька акторів встигли покинути Іран. Однак багато акторів і агентів фільму все ще перебувають в Ірані, і на них тиснуть спецслужби. Їх піддали тривалим допитам. Родини деяких із них викликали та погрожували. Через їхню появу в цьому фільмі проти них порушили судові справи, їм заборонили виїзд з країни. Вони вчинили обшук в офісі оператора, вилучили все робоче обладнання. Вони також не дозволили звукорежисеру фільму поїхати до Канади. Під час допитів знімальної групи спецслужби просили їх тиснути на мене, щоб я зняв фільм з Каннського фестивалю. Вони намагалися переконати знімальну групу в тому, що вони не знають про сюжет фільму та що ними маніпулювали, щоб взяти участь у проєкті.
Багато людей допомагали створювати цей фільм. Мої думки з усіма ними, і я боюся за їхню безпеку та добробут".
Однак на цей час залишається незрозумілим, чи зможе Расулоф відвідати каннську прем’єру свого ж фільму. Вона відбудеться 24 травня.