Екоактивісти пофарбували Стоунгендж, щоб змусити уряд задуматися над проблемою вуглеводнів
Тенденція не критично псувати твори мистецтва та археологічні пам'ятки продовжується. Так, вчора близько 12 години дня група екоактивістів з кліматичного руху Just Stop Oil пофарбували Стоунгендж помаранчевою фарбою. Про це повідомляє Суспільне із посиланням на BBC.
Злочин відбувся за день до початку святкування Дня літнього сонцестояння запланованого біля пам’ятки віком 5000 років. Активістів було двоє: 21-річна студентка з Оксфорда Ніам Лінч та 73-річний пенсіонер з Бірмінгема Раджан Найду.
У Just Stop Oil заявили, що помаранчева фарба була порошковою, зробленою з кукурудзяного борошна та, що її "змиє дощем". Втім, археолог й автор книги "Як побудувати Стоунхендж" Майк Піттс сказав, що наслідки дій активістів "потенційно досить тривожні". Він додав: "Пам'ятник був огороджений десятиліттями, а поверхні мегалітів захищені. Вони чутливі та повністю вкриті доісторичними мітками, які ще належить повністю вивчити, і будь-яке пошкодження поверхні каменів викликає величезне занепокоєння".
Археолог також зазначив: "На мегалітах виріс багатий сад життя, виріс винятковий сад лишайників. Тож це потенційно викликає занепокоєння".
Зрозуміло, що критичних пошкоджень дії представників Just Stop Oil не спричинили, але вони створили небезпечний прецедент й за цими двома людьми можуть прийти інші, вже не з фарбою у руках.
Прем'єр-міністр Ріші Сунак засудив інцидент як "ганебний акт вандалізму". Люди, які стали свідками акції кричали "ні" й бігли, щоб втрутитися, коли Ніам Лінч та Раджан Найду підбігли до кам’яного кола й місця всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Щодо цілі активістів, то своїм вчинком вони вимагали від наступного уряду Великобританії припинити видобуток і спалювання нафти, газу та вугілля до 2030 року. Представник групи Just Stop Oil сказав: "Продовження спалювання вугілля, нафти та газу призведе до смерті мільйонів. Ми повинні об’єднатися, щоб захистити людство, інакше ризикуємо всім".