"Ми надто сильно тиснемо на гору". В Непалі обмежать кількість дозволів на сходження на Еверест
Взагалі, Непал є домом для восьми з 10 найвищих вершин світу, і щовесни, коли температура тепла та вітер, як правило, спокійний, країну відвідують сотні шукачів пригод. Вони привозять із собою гроші, проте спричиняють занадто високий тиск на природу.
Саме тому Верховний суд Непалу наказав уряду обмежити кількість дозволів виданих альпіністам для сходження на Еверест та інші вершини. Рішення суду також передбачає обмеження на використання вертольотів: лише для екстрено-рятувальних робіт. Сталося це напередодні підготовки експедицій до весняного сезону сходжень.
Вирок було винесено наприкінці квітня, але короткий виклад було опубліковано лише цього тижня.
Адвокат Діпак Бікрам Мішра, який подав петицію з вимогою скоротити видачу дозволів, повідомив, що суд відреагував на стурбованість громадськості щодо гір Непалу: "Він [суд] розпорядився обмежити кількість альпіністів... а також вжив заходів щодо утилізації відходів і збереження навколишнього середовища гори".
У резюме вердикту говориться, що пропускну здатність гір "необхідно поважати" та має бути визначена відповідна максимальна кількість дозволів. Втім, повний текст судового вироку не оприлюднено, а в резюме не згадується про конкретне обмеження кількості виданих дозволів.
Станом на зараз Непал надає дозволи всім, хто подає заявку та готовий заплатити 11 000 доларів США, щоб піднятися на Еверест, найвищу вершину світу (8850 метрів над рівнем моря). Минулого року країна видала 478 подібних дозволів, що є рекордним показником.
Величезний затор на Евересті у 2019 році змусив команди годинами чекати на вершині за морозної температури, ризикуючи зниженням рівня кисню. Щонайменше чотири з 11 смертей на піку того року були спричинені перенасиченістю людьми.
"Ми надто сильно тиснемо на гору, і нам потрібно дати їй перепочинок", — сказав Мішра.