Технологічні гіганти в пошуках їжі для штучного інтелекту. Meta планує купити видавництво Simon & Schuster
Про це повідомляє Суспільне із посиланням на The New York Times. Наприкінці 2021 року OpenAI зіткнувся з проблемою: провідна світова лабораторія штучного інтелекту вичерпала всі резервуари авторитетних англомовних текстів в Інтернеті, розробляючи свою останню ШІ-систему. Щоб навчити наступну версію своєї технології їй потрібно згодувати набагато більше даних ніж раніше.
Щоб подолати нестачу дослідники OpenAI створили інструмент розпізнавання мови під назвою Whisper. Ця програма може транскрибувати аудіо з відео на YouTube, створюючи новий розмовний текст, який би зробив ШІ-систему розумнішою.
Деякі співробітники OpenAI обговорювали, як такий крок може суперечити правилам YouTube, адже YouTube належить Google, а вони забороняють використовувати свої відео для програм, які є "незалежними" від відеоплатформи.
Подібні кроки обговорювали не тільки в OpenAI. Самі Google транскрибують відео YouTube, щоб зібрати текст для вже свого штучного інтелекту. Це потенційно порушує авторські права на відео, які належать їх творцям.
Та OpenAI й Google не єдині хто веде цю війну за "їжу для штучного інтелекту". І як і всі війни, вона переповнена моральними компромісами.
В компанії Meta, якій належать Facebook та Instagram, минулого року обговорювали купівлю видавництва Simon & Schuster для отримання доступу до їхнього каталогу та відповідно до великої кількості якісних текстових робіт. Або платити 10 доларів за повні ліцензійні права на кожну нову книгу. Цю інформацію було отримано із записів внутрішніх зустрічей в компанії, які отримали журналісти The Times. Вони також погодилися збирати захищені авторським правом дані з Інтернету, навіть якщо це означало зіткнутися з судовими позовами. За їхніми словами, переговори про ліцензії з видавцями, художниками, музикантами та індустрією новин займуть надто багато часу.
Адже криза браку даних серйозна: Ахмад Аль-Дале, віце-президент Meta з генеративного штучного інтелекту, сказав керівникам, що його команда використала майже кожну доступну англомовну книгу, есе, вірш і новинну статтю в Інтернеті, щоб розробити модель.
Meta прагне обігнати OpenAI, але для цього знову ж таки потрібно більше даних. За словами співробітників, Марк Цукерберг вимагає рішення та як сказав один інженер компанії: "Можливості, які Марк шукає в продукті, — це просто те, чого ми зараз не можемо забезпечити".
Simon & Schuster — одне з п'яти найбільших англомовних видавництв, разом з Penguin Random House, Macmillan Publishers, Hachette Book Group і HarperCollins. Воно було засновано в середині 1920-х в США й наразі випускає, наприклад, книги Стівена Кінга.
Знайти гроші на придбання видавництва Meta звичайно можуть та чи погодяться в Simon & Schuster на таки хід, велике питання.